DOGAĐANJAKULTURA I OBRAZOVANJENASLOVNICAŽUPANIJA

Foto: U slatinskoj Osnovnoj školi Josipa Kozarca održana završna konferencija projekta Regionalnog znanstvenog centra Panonske Hrvatske

Danas je u slatinskoj Osnovnoj školi Josipa Kozarca održana završna konferencija projekta Regionalnog znanstvenog centra Panonske Hrvatske, čiji je nositelj Osječko-baranjska županija, a partneri Virovitičko-podravska županija, Osnovna škola „Josip Kozarac“ Josipovac Punitovački, Osnovna škola Josipa Kozarca Slatina, Osnovna škola Suhopolje, Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Poduzetnički inkubator BIOS Osijek, Centar izvrsnosti Splitsko-dalmatinske županije, Vitensenteret Innlandet Gjovik Norveška, te Cluster za eko-društvene inovacije i razvoj CEDRA Split.

U sklopu spomenutog projekta vrijednog ukupno 2.789.935,84 eura (21.020.771,60 kuna), a koji se financira iz Financijskog mehanizma Europskog gospodarskog prostora za razdoblje od 2014. do 2021. i Državnog proračuna Republike Hrvatske, na području Virovitičko-podravske županije, kojoj kroz ovaj projekt pripada 930.912,56 eura (7.013.960,68 kuna), obnovljeno je i opremljeno potkrovlje u OŠ Josipa Kozarca u Slatini, te je uređena i moderno opremljena učionica u OŠ Suhopolje.

Projekt u trajanju od 21 mjeseca započeo je s provedbom sredinom srpnja 2022. godine, a završava 14. travnja ove godine.

Predstavnike partnera na projektu i ostale nazočne goste na početku je pozdravila zamjenica ravnateljice OŠ Josipa Kozarca Slatina Martina Grundler Hrala ujedno prenijevši pozdrave ravnateljice Ksenije Vujanović-Juras.

– Imali smo do sada razne projekte u tom smjeru, ali ovaj je donio najveće benefite. Naša škola ima oko 480 učenika te nam adaptacija u sklopu ovoga projekta izuzetno znači. Neće to biti za ovu školsku godinu već ostaje brojnim generacijama koje će doći te će u budućnosti itekako djelovati da naši učenici nauče razne vještine koje su potrebne za poslove 21. stoljeća i onda kada jednog dana oni preuzmu našu lokalnu zajednicu mora biti samo dobro, – istaknula je zamjenica ravnateljice Martina Grundler Hrala.

O važnosti ovoga projekta govorio je potom župan Virovitičko-podravske županije Igor Andrović.

– Mogu reći da smo stvarno napravili veliku stvar s ovim projektom, pogotovo za dvije škole na području naše županije.
U OŠ Josipa Kozarca u Slatini smo i uredili i opremili prostore koji su dugo bili prazni i to je jedan veliki benefit za ovu školu. Isto smo tako uredili i opremili prostore u OŠ u Suhopolju koju smo također opremili sa STEM opremom.
Ovo je projekt koji je budućnost jer danas su STEM zanimanja sve traženija, a mi smo na ovaj način pomogli da oni učenici koji žele znati više, koji žele učiti više u STEM području imaju za to priliku kroz prostorije i opremu koje im je ovaj projekt omogućio, – rekao je župan Andrović.  

– Kroz sljedećih pet godina osigurat ćemo održivost projekta koje će vlastitim sredstvima financirati Virovitičko-podravska županija. Kao što centri izvrsnosti rade za srednje škole tako će i ispostave Regionalnog znanstvenog centra u Slatini i Suhopolju raditi subotom za učenike osnovnih škola. Testirat ćemo učenike u 4. razredu osnovne škole i nakon toga darovite učenike educirati u ovim centrima te im osigurati edukacije oko četiri sata gdje će s njima raditi vanjski predavači, ali i nastavnici iz njihovih škola za STEM područja, a Županija će osigurati sredstva za vanjske predavače, te prijevoz, prehranu i izlete učenika u sklopu kojih će imati mogućnosti posjetiti sve centre na području Virovitičko-podravske županije te na taj način povezati i turizam i sve ostalo što imamo od ponude. Također ćemo se povezati s Osječko-baranjskom županijom u razmjeni učenika, a plan je kasnije se širiti i na ostale županije u Republici Hrvatskoj, – dodala je pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje, kulturu i sport Virovitičko-podravske županije Martina Bunić te naglasila kako su u sklopu ovoga projekta u edukacijama sudjelovali nastavnici i stručni suradnici, odnosno pedagozi i psiholozi iz gotovo svih škola s područja naše županije.

Provedbu projekta u svojim ustanovama predstavili su ravnatelj OŠ Suhopolje Anto Škraba i zamjenica ravnateljice OŠ Josipa Kozarca Slatina Martina Grundler Hrala.

Uz uređenje i opremanje prostora, u sklopu projekta održane su i brojne radionice kao što su zimski i ljetni kampovi, te škole u prirodi, a o ciljevima među kojima je uz uspostavu Regionalnog znanstvenog centra Panonske Hrvatske, usmjerenog ka darovitim učenicima u STEM području, i jačanje kompetencija nastavnog osoblja koje će raditi s darovitim učenicima, govorile su predstavnice Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, predavačica  Ivana Štibi s odjela za eksperimentalnu fiziku i izvanredna profesorica Snježana Majstorović Ergotić s Fakulteta primijenjene matematike i informatike.

– Ovo je jedan vrlo strateški projekt za područje Osječko-baranjske i Virovitičko-podravske županije. Naša uloga je bila u smislu edukacije odgojno obrazovnih djelatnika za rad, prvenstveno darovitim učenicima, onda i visokomotiviranima, a u konačnici i za rad s redovnom školom. Educirali smo ih u području STEM-a, razvijali smo vještine i kompetencije učitelja za rad s darovitom djecom u STEM području, proveli smo dva ciklusa edukativnih radionica i u konačnici dobili 20 trenera, iskusnih i visokomotiviranih učitelja koji imaju znanja i vještine koje mogu dalje prenositi ostalim učiteljima zainteresiranima za rad s darovitom djecom u STEM području, – istaknula je Ivana Štibi. 

– Treneri su završenom edukacijom dobili certifikate na osnovu kojih mogu raditi, ne samo u prostorijama Regionalnog centra, već i u svojim školama unutar redovite nastave ili kao izvannastavne aktivnosti.  
U sklopu projekta izradili smo syllabus izbornog sveučilišnog kolegija koji ima predloženi naziv „Metode poučavanja STEM darovitih učenika“. Ideja je da taj kolegij na našem Sveučilištu od akademske godine 2025./2026. mogu upisati studenti diplomskih nastavničkih studija gdje će se educirati kako će, kada budu nastavnici, odnosno učitelji, što bolje moći raditi s darovitom djecom.

Osim toga projekt je iznjedrio i dvadesetak digitalnih sadržaja, odnosno video snimki i animacija prezentacija sa zanimljivim STEM temama za potrebe web digitalne knjižnice Regionalnog znanstvenog centra panonske Hrvatske, a koji su namijenjeni osnovnoškolskim učiteljima kao pomoć u njihovom radu s darovitom djecom, – rekla je Snježana Majstorović Ergotić.

O važnosti ovoga projekta za darovite učenike govorila je Marija Krišto, pomoćnica pročelnice Upravnog odjela za obrazovanje i mlade Osječko-baranjske županije.

– Osječko-baranjska županija kao jedna od većih slavonskih županija svakako treba razvijati suradnju s ostalim županijama jer cilj ovoga projekta i cjelokupne ideje je rad s učenicima na području cijele Panonske Hrvatske. Stoga nam je bilo logično da nam partner na projektu bude baš Virovitičko-podravska županija i njezine škole kako bi zajedno razvijali aktivnosti za darovite učenike.

Daroviti učenici su nam nekako kroz cijeli sustav zapostavljeni, s njima se ne radi sustavno, te kroz naš redovni obrazovni sustav ne dobiju ono što bi trebali dobiti, odnosno nekakve dodatne zadatke i izazove kako bi razvijali svoju darovitost. Budući da im je dosadno u redovnom nastavnom procesu vrlo često takvi učenici postanu naš problem.
Ovim projektom ih želimo poticati da budu ono što jesu, da razvijaju i da daju maksimalno od sebe koliko mogu kako bi unaprijedili cijelo naše područje. Cilj nam je da ta djeca jednom kad odrastu ostanu u našoj Slavoniji i budu pokretači cijelog društvenog i gospodarskog napretka naše Regije, – istaknula je Marija Krišto.

Svečanost u prigodi završne konferencije projekta Regionalnog znanstvenog centra Panonske Hrvatske svojim su glazbeno-scenskim nastupima uveličali učenici OŠ Josipa Kozarca, Područne škole Novi Senkovac predvođeni učiteljicom Tatjanom Granjaš-Kovač, zatim učenici 2. razreda matične škole u Slatini čija je učiteljica Sanja Hmelik, te učenice Petra Slačanac i Tena Zrinščak koje su uz korepetitorsku pratnju učitelja Glazbene kulture Filipa Jankovića otpjevale Gibonnijevu pjesmu Ako me nosiš na duši.

(mf; Foto: Mihaela Feldi)

Možda će vas zanimati i ...

Back to top button