DOGAĐANJANAJAVE DOGAĐANJANASLOVNICA

XXVIII. DMK – Pobjednici 10. Hrvatskog natjecanja mladih glazbenih umjetnika Papandopulo, 15. listopada od 19.30 sati, Hrvatski dom

  • SUBOTA 15. LISTOPADA 2022.

  • 19.30 sati

  • Hrvatski dom


Ukratko o natjecanju:

Hrvatsko natjecanje mladih glazbenih umjetnika Papandopulo godišnja je manifestacija koja se održava u više natjecateljskih kategorija s osnovnim ciljem da se omogući mladim glazbenicima u Hrvatskoj, tijekom školovanja i neposredno po njegovu završetku, upoznati sa složenom i konkurentnom klasično-glazbenom scenom te pripremiti  za međunarodna natjecanja. Prvo Natjecanje održano je 2012. godine te bi ove godine proslavili jubilarno deseto da nismo bili prisiljeni zbog pandemije odgoditi ga te se prilagoditi novim uvjetima.

Jan Niković (Zagreb, 2001.) student je 5. godine klavira na Muzičkoj Akademiji u Zagrebu u klasi profesora Rubena Dalibaltayana. Također je student Scuola di Musica di Fiesole kod profesorice Eliso Virsaladze i redovno pohađa sate na Internationale Musikakademie u Lihtenštajnu.

Višestruki je pobjednik na državnim natjecanjima (klavir: 2015., 2017. i 2019. i komorni sastavi: 2013., 2014., 2015. i 2018.), te međunarodnim klavirskim natjecanjima: Mladi virtuozi – 2018., Giuliano Pecar –2017. (Italija), Sonus op. 2 – 2016., Epta Osijek – 2015., Zlatko Grgošević – 2014., Ars Nova –2014. (Italija), kao i brojnih posebnih nagrada. 2020. godine je dobio Yamaha Schoolarship Award 2019./2020. koje dodijeljuje Yamaha Music Foundation of Europe. 2014. je odabran među 12 kandidata iz cijeloga svijeta za Junior Music Camp u Barceloni, gdje je imao priliku raditi sa svjetski poznatim pijanistom Lang Langom s kojim je i svirao četvereroručno. 2015. je pozvan u Junior Academy Eppan gdje je radio s profesorom Andreom Bonattom, a na završnom koncertu je osvojio i nagradu publike. Pohađao je seminare kod poznatih pijanista kao što su: Lang Lang, Claudio Martinez Mehner, Milana Chernyavska, Natalia Trull, Grigory Gruzman, Ramzi Yassa, Wolfram Schmitt Leonardy, Kemal Gekić i drugi. Često nastupa u Hrvatskoj i u inozemstvu (Italija, Njemačka, Lihtenštajn, Slovenija, Španjolska, BiH). Među brojnim nastupima posebno se ističu nastup s Lang Langom na stadionu Bayerna, Allianz Areni u Muchenu, pred 70 000 ljudi i u direktnom TV prijenosu, nastup sa Zagrebačkom filharmonijom, te nastupi sa Zagrebačkim solistima. Sedmerostruki je dobitnik prestižne nagrade Oskar znanja koje dodjeljuje Ministarstvo znanosti i obrazovanja, a 2020. godine je primio i Rektorovu nagradu Sveučilišta u Zagrebu.

Mario Janković (Skopje, 1994.) diplomirao je na Muzičkoj akademiji u Zagrebu u klasi doc. Marija Šinceka. Osnovnu i srednju glazbenu školu je završio u Državnom glazbeno–baletnom centru Ilija Nikolovski–Luj u Skopju, u klasi prof. Taška Todorova. Nastupa na brojnim festivalima i kulturnim

manifestacijama: Dubrovačke ljetne igre, Skopje Brass festival, Zagreb Classic, Dani Europske unije, Skopsko ljeto, Dani Makedonske glazbe i predstavlja se u Sloveniji, Italiji, Bosni i Hercegovini, Srbiji, Kini, Mađarskoj, Austriji, Norveškoj i Švedskoj. Surađivao je s brojnim orkestrima poput Zagrebačke filharmonije, Zagrebačkog kazališta Komedija, SPOOSRH, Dubrovačkog simfonijskog orkestra, HNK–om, Big bandom Makedonske radio televizije. Dobitnik je brojnih nagrada između ostalih specijalne prve nagrade na državnom natjecanju u Makedoniji; specijalne prve nagrade na Državnom natjecanju mladih glazbenika; tri prve nagrade na Natjecanju puhačkih instrumenata u Skopju; prve nagrade na međunarodnim natjecanjima Davorin Jenko i Petar Konjević u Beogradu, dvije prve nagrade na međunarodnom natjecanju Woodwind & Brass u Varaždinu, zlatna plaketa na Svirel u Sloveniji. Dodatno obrazovanje stječe pohađanjem brojnih seminara kod eminentnih profesora Aleksandra Benčića, Dušana Kranjca, Antonia Jankovića, Dietmara Küblbocka, Jonasa Bylunda, Jacques Maugera, Iana Bousfelda, György Gyiviscana, Zoltana Kissa, Simone Candotta. 2018. godine postaje članom Simfonijskog orkestra HRT–a.

Korepetitorica:

Brigita Vilč (1991.) dolazi iz Županje gdje je stekla redovno i glazbeno osnovnoškolsko obrazovanje. Nakon završene Srednje glazbene škole u Osijeku, studij klavira nastavlja na Muzičkoj akademiji Sveučilišta u Zagrebu u razredu profesora Srđana Filipa Čaldarovića, kod kojega je diplomirala 2015. godine. Uspješno je sudjelovala na mnogim solističkim i komornim hrvatskim i međunarodnim natjecanjima, osvojivši znatan broj nagrada. 2014. godine nastupila je u Koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog uz Zagrebačku filharmoniju kao solistica u Koncertu za lijevu ruku Mauricea Ravela, što joj je donijelo Rektorovu nagradu. Maturirala je obou u Glazbenoj školi Vatroslava Lisinskog u Zagrebu 2014. godine. Svirajući klavir i obou, kao dio Puhačkog orkestra Glazbene škole Vatroslava Lisinskog, sudjelovala je u osvajanju 1. nagrade Cum laude u Belgiji 2011. godine i 1. nagrade na Državnom natjecanju u Dubrovniku iste godine. 2015. godine sudjelovala je na jedinstvenom svjetskom festivalu International Keyboard Institute & Festival u New Yorku, na kojemu je imala priliku usavršavati se kod svjetski poznatih pijanista te je na natjecanju istog Festivala ostvarila plasman u polufinale.

Kao korepetitorica često surađuje s kolegama glazbenicima, za što je primila priznanje Europske unije glazbenih natjecanja za mlade. Tijekom studija nastupa kao dio Puhačkog orkestra Muzičke akademije u Zagrebu, a tijekom 2018. i 2019. godine nekoliko puta je surađivala s Orkestrom Oružanih snaga Republike Hrvatske. Sveučilišni studij Edukacijske rehabilitacije na Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultet upisuje 2012. godine, a magistrirala je 2017. godine kao najbolja studentica na diplomskoj razini studija za što je nagrađena i Dekanovom nagradom. U jesen 2018. godine uspisuje poslijediplomski doktorski studij Neuroznanosti na Medicinskom fakultetu u Zagrebu gdje je sada doktorandica 3. godine studija. U proljeće 2022. godine snimila je album Europski zvukolici u izdanju Cantusa. Trenutno je vanjska umjetnička suradnica za korepeticiju na instrumentalnom studiju tambure na Muzičkoj akademiji u Zagrebu. Godinama održava glazbene radionice za djecu sa sindromom Down. Redovno koncertira u duu s Martinom Durbekom, kao i Markom Blaškovićem.

PROGRAM:

  • Jean-Philippe Rameau: Suita u e-molu
    5. Le Rappel des Oiseaux / Dijalog ptica
  • Claude Debussy: Pour le Piano
    3. Toccata
  • Francis Poulenc: Presto u B-duru
  • Frédéric Chopin: Sonata br. 2 u b-molu, op. 35
    1. Grave, doppio movimento
    2. Finale, presto
  • Enrique Granados: Goyescas
    5. El Amor y la Muerte: Balada / Balada ljubavi i smrti
  • Frédéric Chopin: Preludiji op. 28
    br. 16 u b-molu Presto con fuoco

Jan Niković, klavir

* * *

  • Axel Jorgensen: Romanca op. 21
  • Stjepan Šulek: Sonata Vox Gabrieli
  • Camile Saint-Saens: Cavatina za trombon i klavir
  • Giacomo Puccini: Un bel di vedremo, arija iz opere Madame Butterfly
  • Mario Janković, trombon
  • Brigita Vilč, klavir

Možda će vas zanimati i ...

Back to top button