DOGAĐANJAKULTURA I OBRAZOVANJENASLOVNICA

U Slatini održana 44. skupština Društva knjižničara Bilogore, Podravine i Kalničkog prigorja pod domaćinstvom slatinske Knjižnice

Gradska knjižnica i čitaonica Slatina bila je danas (petak) domaćinom 44. skupštine Društva knjižničara Bilogore, Podravine i Kalničkog prigorja.

Skupština je održana u multimedijalnoj dvorani Poduzetničkog inkubatora u Slatini, a otvorila ju je predsjednica spomenutog Društva knjižničara Bernarda Ferderber srdačnom dobrodošlicom okupljenim članovima i uvaženim gostima.
Tom se prigodom kratko osvrnula na rad ovoga društva koje je osnovano 15. ožujka 1977. godine u Bjelovaru kada je brojalo svega 30 članova.
Društvo koje okuplja knjižničare iz tri županije Koprivničko-križevačke, Bjelovarsko-bilogorske i Virovitičko-podravske danas, nakon 48 godina poslije, broji 136 članova i drugo je društvo po veličini u sklopu Hrvatskog knjižničarskog društva. 

– Oduvijek smo imali dosta članova. Svake godine primimo oko 5 do 10 novih članova što nas izuzetno veseli jer vidimo da knjižničari i iz narodnih ali i školskih knjižnica prepoznaju naš rad i žele sudjelovati u njemu.
Društvo je i u proteklom razdoblju, kao i danas, aktivno sudjelovalo u svim važnim pitanjima knjižničarske struke, odnosno u razmatranju zakonske regulative, standardizaciji, informatizaciji i izdavaštvu, te se zalagalo za bolji društveni status knjižnica i knjižnih djelatnika, njegovalo suradnju među knjižnicama i s drugim knjižničarskim društvima, poticalo prikupljanje zavičajne građe i sudjelovalo u unapređivanju knjižničarske struke uopće, – istaknula je predsjednica Društva knjižničara Bilogore, Podravine i Kalničkog prigorja Bernarda Ferderber te dodala:

– Mi u našem Društvu radimo volonterski i to nas posebno veseli, što možemo struci dokazati da i na ovaj način pridonosimo poboljšanju kvalitete našeg knjižničarske struke.
Osim toga osmislili smo stručni skup pod nazivom Bibliokon na kojima knjižničari iznose primjere dobre prakse iz svojih knjižnica, putujemo na raznorazna stručna usavršavanja, bavimo se nakladničkom djelatnošću, izdajemo časopis Svezak i na kraju krajeva ono što posebno veseli je da se prigodom ovakvih okupljanja još dodatno i detaljnije upoznajemo, dijelimo iskustva i širimo ljubav prema knjižnicama, – rekla je Ferderber.

Sudionike je potom u ime domaćina pozdravila ravnateljica Gradske knjižnice i čitaonice Slatina Sanja Pajnić, koja se tom prigodom zahvalila na domaćinstvu koje, kako je naglasila, nije prvo slatinskog Gradskoj knjižnici, naime Slatina je to bila i prije deset godina. Kratko se osvrnula na teme koje su tada bile zastupljene na skupštini i promjene koje su obilježile svijet knjižnica do danas.
S nekoliko riječi obratio se i zamjenik gradonačelnika koji obnaša dužnost gradonačelnika Grada Slatine Ilija Nikolić koji je tom prigodom pohvalio rad slatinske Knjižnice na čelu s novom ravnateljicom Pajnić te izrazio zadovoljstvo njezinim napretkom što je jednim dijelom zasluga i članstvo u Društvu knjižničara. 

Skupština je održana u dva dijela. U prvom dijelu održana su dva stručna izlaganja o umjetnoj inteligenciji i održivom razvoju što je i tema današnjeg skupa, a ujedno je i tema stručnog časopisa pod nazivom Svezak koji je ove godine izašao po 27. put.

Tako su temu „Umjetna inteligencija u učionici – saveznik ili prijetnja?“ prezentirali predavači Sanja Špoljarić, prof. savjetnik engleskog jezika i Darko Špoljarić, stručni učitelj mentor elektrotehničke skupine predmeta:
Potom su na temu „Umjetna inteligencija, igrifikacija i održivi razvoj: uloga školskih knjižničara u novom obrazovnom okruženju“ predavanje održali Tanja Kolar Janković, prof., dipl. knjiž. i Josip Strija, viši knjiž., stručni suradnik školski knjižničar savjetnik, koji su ujedno predstavili i jedan od tri e-postera pod nazivom „Umjetna inteligencija u školskim knjižnicama – prilike i izazovi“.

E-poster „Erasmus+ projekt „Knjižnica inkubator jačanja kapaciteta i kreativnih ideja mladih“ interpretirali su Mirjana Kotromanović i Elena Marošević, a „Putovanje Patuljka Putuljka“ Branka Mikačević.

Na kraju prvog dijela skupštine predstavljen je 27. broj časopisa Svezak i elektroničke publikacije Noviteti u zavičajnim zbirkama, a koji je prezentirala glavna urednica istoga Tanja Nađ.

U radnom dijelu skupštine podnesena su i jednoglasno prihvaćena izvješća: o radu Društva, financijsko, te izvješće Nadzornog odbora i članova komisija i sekcija HKD-a za 2024./2025. godinu.

Prihvaćen je i prijedlog programa rada Društva za naredno razdoblje koji je iznijela predsjednica Društva Bernarda Ferderber istaknuvši kako Plan između ostaloga obuhvaća tri važna skupa: 17. hrvatsku konferenciju o pokretnim knjižnicama i festival bibliobusa s međunarodnim sudjelovanjem Pokretne knjižnice budućnosti – otvoreni put do korisnika Virovitica, 5. i 6. lipnja, zatim 50. skupštinu Hrvatskog knjižničarskog društva u Zagrebu 11. i 12. studenog, te Savjetovanja za narodne knjižnice u RH u Vinkovcima 8.-11. listopada ove godine.

Rad skupštine završen je svečanom dodjelom nagrada najkrižničarima, a ove su godine dodijeljene njih četiri.
Tako su priznanje Najknjižničar u 2025. i to za iznimne zasluge u promicanju Društva dobili Bernarda Ferderber iz Gradske knjižnice Đurđevac i Tatjana Petrec iz Narodne knjižnice „Petar Preradović“ Bjelovar, te za iznimne uspjehe u knjižničarstvu Tanja Nađ iz Osnovne škole Ivanska i Martina Majdak iz Gradske knjižnice „Franjo Marković“ Križevci.

Rad skupštine je „začinjen“ i kulturno-umjetničkim programom u sklopu kojega su nastupili glazbenici Dražen Čižek i Domagoj Androš.

(mf; Foto: Mihaela Feldi, Robert Turkalj)

Možda će vas zanimati i ...

Back to top button
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.