Srednja škola Marka Marulića Slatina u ozračju Valentinova

Valentinovo, barem ono kakvo danas poznajemo, nije oduvijek bilo povezano s romantičnom ljubavi. Zapravo, korijeni ovog praznika mogu se pratiti daleko u prošlost, sve do starog Rimskog Carstva i festivala poznatog kao Lupercalia. Lupercalia je uključivala i lutriju u kojoj su mladići nasumično izvlačili imena žena s kojima bi proveli dan, a ponekad i cijelu noć.
Kako je kršćanstvo postajalo dominantno u Rimskom Carstvu, poganski festivali su se postepeno mijenjali ili ukidali.
Papa Gelazije I. odlučio je ukinuti Lupercaliju krajem 5. stoljeća te uvesti novi blagdan, Dan svetog Valentina, kako bi umjesto paganskih rituala promovirao kršćanske vrijednosti. Legenda o Valentinovu koju se danas veže uz ovaj praznik govori o svećeniku Valentinu iz Rima, koji je, unatoč carskom dekretu, nastavio u tajnosti vjenčavati kršćanske parove.
Poganski ili kršćanski, istina ili legenda, zar je uopće važno…Valentinovo je opstalo do danas, a danas Valentinovo ima i svoj globalni karakter.
Bez obzira slavi li se uz luksuzne poklone ili jednostavan obrok uz svijeće, ovaj blagdan potaknut je idejom izražavanja ljubavi prema voljenima.
Ljubav je puno više od jedne emocije i puno više od toga što se može staviti u riječi. Opisati ljubav je poput opisivanja okusa, recimo, čokolade. Jednostavno moramo probati, da bismo ju poznavali, a čak ni onda ju ne možemo pravo upoznati ni u potpunosti spoznati. Stoga, nikad ni ne pomišljajmo da dovoljno znamo o ljubavi. Ljubav se ni ne može znati, nego samo osjećati.
A ja je osjećam baš kako je to napisao „veličanstveni“ Pablo Neruda.
„Kad umrem želim tvoje ruke na svojim očima: želim svjetlo žito tvojih ljubljenih ruku, da me još jednom dirne njihova svježina da osjetim nježnost što izmjeni moju sudbinu.“
Upravo kako bi mogli progovarati o ljubavi, osjećati ju ili pronaći novu, učenici Srednje škole Marka Marulića Slatina već su započeli s valentinovskim pripremama.
Kažu veljača u školi neka bude u ozračju ljubavi, a čini se da će tako i biti s obzirom da su se zaista potrudili urediti školski hol brojnim dekoracijama koje itekako asociraju na ljubav i Valentinovo.
(mf, SŠ M. Marulića)



