DOGAĐANJANASLOVNICA

U Slatinskom Drenovcu održana je komemoracija i blagoslov Spomen grobišta koje je posvećeno ubijenim hrvatskim vojnicima i civilima za vrijeme II. svjetskog rata

U Slatinskom Drenovcu održana je komemoracija i blagoslov Spomen grobišta koje je posvećeno ubijenim hrvatskim vojnicima i civilima za vrijeme II. svjetskog rata. Komemoraciji i blagoslovu, između ostalih su nazočili: saborski zastupnik Josip Đakić, pomoćnici ministra hrvatskih branitelja Nenad Križić i Stjepan Sučić, predsjednik Županijske skupštine VPŽ i izaslanik župana Androvića, Miran Janečić, zamjenik župana Darko Žužak, načelnik Općine Čačinci Mirko Mališ, predsjednik Županijskog povjerenstva VPŽ za istraživanje žrtava totalitarnog komunističkog režima i obilježavanja mjesta njihovog stradanja Ivan Levar, predsjednik udruga ratnih veterana Hrvatski domobran Zagreb Nikola Matičić, predsjednik Gradskog vijeća Grada Slatine Dario Vrbaslija, zamjenik gradonačelnika Grada Slatine Bojan Plantak …

Nakon polaganja vijenaca kod spomen križa, obraćanja gostiju, svetu misu i blagoslov Spomen grobišta čiji su pokrovitelji Ministarstvo hrvatskih branitelja, Virovitičko-podravska županija i Općina Čačinci, vodio je požeški biskup msgr. dr. Antun Škvorčević.

Slatinski Drenovac bio je radni logor i veliko gubilište hrvatske vojske i civila osnovan krajem 1942. godine. U Drenovac su dovođeni zarobljeni hrvatski vojnici, ali i veliki broj civila koji su obnašali određene poslove logistike za partizansku vojsku. Nakon određenog vremena provedenog na prisilnom radu, zarobljeni vojnici i civili su likvidirani, a na njihova mjesta su dovođeni novi. Spomenik žrtvama u Slatinskom Drenovcu podignut je i posvećen 21. studenog 1998. godine kraj Crkve sv. Spasa u čijim su „katakombama“ pronađena 464 kostura i gomila zdrobljenih kostiju, a u novom Spomen grobištu one će pronaći svoje mjesto. Pretpostavlja se da je tu bilo oko 500 žrtava čije su kosti postavljene u Spomen grobište.

(www.vpz.hr, mk / Foto: Marijo Kokorić – Radio Slatina)


Možda će vas zanimati i ...

Back to top button