NASLOVNICAOPĆINE

Petrovo u Čađavici: Rekordan broj zaprega, bogata tradicija i najveća peka privukli brojne posjetitelje

U sklopu bogatog programa obilježavanja Dana općine Čađavica i blagdana sv. Petra, u organizaciji Udruge slavonskih uzgajivača hladnokrvnih konja Čađavica te uz pokroviteljstvo Općine Čađavica i Virovitičko-podravske županije, na nogometnom igralištu održana je 19. međužupanijska izložba hladnokrvnih konja i zaprega.

Manifestacija je ponovno okupila velik broj ljubitelja konja, tradicije i slavonskih običaja. Na izložbi je sudjelovalo 27 uzgajivača iz Virovitičko-podravske, Osječko-baranjske i Koprivničko-križevačke županije koji su predstavili ukupno 49 grla hrvatskog hladnokrvnjaka.

Svečano ju je otvorio saborski zastupnik, predsjednik saborskog Odbora za ratne veterane i predsjednik HVIDR-e RH Josip Đakić, dok su okupljene pozdravili predsjednik Udruge slavonskih uzgajivača hladnokrvnih konja Čađavica Darko Božičević i načelnik Općine Čađavica Stjepan Novoselec.

Predsjednik Udruge Darko Božičević izrazio je zadovoljstvo velikim odazivom uzgajivača te istaknuo kako upravo ovakve manifestacije potvrđuju da tradicija uzgoja konja u Slavoniji ima svoju budućnost.

– Drago mi je što ste se odazvali u ovako velikom broju i time pokazali da je vrijedno čuvati ovu našu tradiciju. Na ovim prostorima čovjek je oduvijek živio i radio uz konje, a posebno veseli činjenica da se sve više mladih uključuje u njihov uzgoj – rekao je Božičević.

Načelnik Općine Čađavica Stjepan Novoselec naglasio je kako je upravo izložba hladnokrvnih konja jedna od najprepoznatljivijih i najposjećenijih manifestacija u programu obilježavanja Dana općine.

– Izuzetno mi je zadovoljstvo ponovno vas pozdraviti na ovoj, već 19. međužupanijskoj izložbi hladnokrvnih konja. Kada pogledam ovako velik broj sudionika i zaprega, mogu biti samo ponosan. Svjestan sam koliko je zahtjevno pripremiti životinje i dovesti ih na ovakvu manifestaciju, osobito tijekom visokih temperatura, stoga vam iskreno zahvaljujem na dolasku. Posebnu zahvalu upućujem našoj Udruzi slavonskih uzgajivača hladnokrvnih konja koja je ponovno odlično organizirala cijelu manifestaciju, dok ste vi svojim dolaskom pokazali koliko vam je stalo do očuvanja ove vrijedne tradicije. Ovoliki broj zaprega nije viđen u Čađavici već nekoliko godina i vjerujem kako ćemo zajedničkim trudom svake godine ovu manifestaciju podizati na još višu razinu, – poručio je Novoselec.

Saborski zastupnik Josip Đakić istaknuo je kako hrvatski hladnokrvnjak predstavlja jedno od najvrjednijih bogatstava hrvatskog stočarstva i dio identiteta slavonskog sela.

– Uzgoj hrvatskog hladnokrvnjaka traži puno rada, odricanja i prije svega ljubavi. Samo oni koji svakodnevno žive s tim plemenitim životinjama znaju koliko je truda potrebno da bi ih se odgojilo i očuvalo. Zato želim čestitati svim uzgajivačima koji svojim radom čuvaju ovu vrijednu tradiciju. Nije važno tko će danas ponijeti titulu najboljega, već da svi zajedno nastavimo njegovati uzgoj hrvatskog hladnokrvnjaka i prenositi ga budućim generacijama. Čađavica je postala jedno od mjesta koje s ponosom promovira ovu tradiciju i vjerujem kako će iduće godine, na jubilarnom 20. izdanju izložbe, sudionika biti još više, – rekao je Đakić prije nego što je službeno otvorio izložbu.

Nakon svečanog otvorenja izložbe, načelnik Stjepan Novoselec i saborski zastupnik Josip Đakić u pratnji predsjednika Županijske skupštine Virovitičko-podravske županije Dinka Begovića i gradonačelnika Grada Slatine Tome Tomića koji su također nazočili svečanosti, kao i predsjednik Općinskog vijeća Općine Čađavica Ivica Bosak, obišli su izlagače i razgledali predstavljena grla.

Posebnu pozornost posjetitelja privukao je tradicionalni defile zaprega ulicama Čađavice. Ovogodišnja povorka bila je bogatija nego ikada, a uz konjske zaprege sudjelovali su članovi Oldtimer kluba „Virovitica“ i Oldtimer kluba „Kurbla“ iz Garešnice sa svojim starinskim automobilima i traktorima, dok je nekoliko jahača dodatno upotpunilo atraktivan prikaz slavonske tradicije.

Istodobno je stručna komisija u sastavu Slaven Kolarić, voditelj uzgojnog programa u Središnjem savezu udruga uzgajivača hrvatskog hladnokrvnjaka, Rahela Kirin, Stjepan Božičević i Mirko Švub – polaznici tečaja za ocjenjivače, ocjenjivala grla u kategorijama omad, rasplodne kobile i stariji pastusi.

Manifestaciji su se tradicionalno pridružili i članovi Moto kluba „Zvjeri“ Čađavica koji su zajedno s gostujućim motoristima iz Hrvatske i inozemstva prodefilirali općinom te dolaskom na nogometno igralište dali potporu uzgajivačima konja.

Po završetku ocjenjivanja dodijeljene su zahvalnice svim sudionicima te pehari i diplome za najuspješnija grla. Nagrade su uručili načelnik Stjepan Novoselec i virovitičko-podravski dožupan Marijo Klement.

Voditelj uzgojnog programa Središnjeg saveza udruga uzgajivača hrvatskog hladnokrvnjaka Slaven Kolarić zahvalio je svim uzgajivačima na predanom radu i istaknuo kako Hrvatska danas broji oko 1.600 uzgajivača te približno 14.100 grla hrvatskog hladnokrvnjaka, najveće izvorne i zaštićene pasmine u hrvatskom konjogojstvu.

– Ovu ljepotu treba pokazivati i čuvati jer Slavonija, kao ni Slavonac, ne mogu bez konja, – poručio je Kolarić.Najuspješnija grla

U kategoriji starijih pastuha prvo mjesto osvojio je Bečar, uzgajivača Ivana Hodaka iz Suhopolja i vlasnice Katice Rebić iz Bockovca. Drugo mjesto pripalo je Sokolu, uzgajivača Mirka Cepetića iz Virja i vlasnika Zdravka Kadežabeka iz Dolaca, dok je titulu šampiona osvojio Cezar, uzgajivačice i vlasnice Anite Božičević iz Bačevca.

U kategoriji kobila pobjedu je odnijela Norma, uzgajivačice i vlasnice Rahele Kirin iz Podravskih Sesveta. Druga je bila Beba, uzgajivača Josipa Špoljarića iz Narda i vlasnika Tomislava Njegača iz Novog Senkovca, a treće mjesto osvojila je Eva, uzgajivača i vlasnika Zdravka Kadežabeka iz Dolaca.

U kategoriji omadi prvo mjesto osvojila je Cvetka, uzgajivača Zorana Smoljanca iz Podgajaca Podravskih i vlasnika Ivice Semialjca iz Koške. Drugo mjesto pripalo je grlu Mala, uzgajivača Tomislava Njegača iz Novog Senkovca i vlasnika Josipa Kišura iz Zvonimirovca, dok je treća bila Brnja, uzgajivača Zlatka Tomašića iz Visoke Grede i vlasnika Ivice Semialjca iz Koške.

Slavonski stol kao posebna atrakcija manifestacije

Nakon službenog dijela programa uslijedilo je zajedničko druženje uz bogatu gastronomsku ponudu koju su, pod pokroviteljstvom Općine Čađavica, pripremile udruge s područja općine.

Članovi Športsko-ribolovne udruge „Karas“ Čađavica, predvođeni predsjednikom Slavenom Kezelom, pripremali su svježe prženog šarana, za što su bili zaduženi Željko Sokačić, Berislav Blaško, Dalibor Španić i Marko Klepač.

Za kotliće mirisnog slavonskog čobanca bili su zaduženi članovi Lovačke udruge Jelen Noskovci, Danijel Nekić, Dalibor Gojić i Milenko Radulović na čelu s predsjednikom Ivicom Fotezom, te članovi Lovačke udruge Sokol Čađavica, Jurica Dubravić, Zorislav Biondić i Antonio Martinčević pod vodstvom predsjednika Gorana Budimira.

Posebna atrakcija ovogodišnje manifestacije bila je priprema teletine ispod, kako mnogi tvrde, najveće peke na svijetu. Impresivna peka promjera čak tri metra privlačila je poglede svih okupljenih, a za njezinu pripremu bila je zadužena Sportska udruga Zvonimirovac predvođena predsjednikom Krešimirom Golubom. Glavni kuhar Josip Piskać sa svojom je ekipom dan ranije pripremio čak 230 kilograma teletine, 130 kilograma krumpira, 30 kilograma paprika, 20 kilograma luka te brojne druge sastojke i začine, od kojih je dio ostao njegova mala kulinarska tajna.Piskać nije skrivao kako je riječ o najvećem kulinarskom izazovu s kojim se dosad susreo.

– Ovo je prvi put da pripremamo ovako veliku peku i nitko od nas dosad nije radio nešto slično. Odgovornost je velika jer želimo da svi posjetitelji budu zadovoljni. Imamo odličnu ekipu i vjerujem da će više od sedamsto pripremljenih porcija opravdati očekivanja svih koji su danas došli u Čađavicu, – rekao je Piskać.

U pripremi i podjeli obroka pomagali su članovi KUD-a „Podravina“ Čađavica predvođeni predsjednicom Valentinom Kokorić, dok su članovi društva odjeveni u narodne nošnje sudjelovali i u defileu zaprega, dodatno obogativši manifestaciju prikazom slavonske tradicije. Posebnu pažnju posjetitelja privukla je najmlađa sudionica Ema Juran, koja je u narodnoj nošnji svojim nastupom izmamila osmijehe i pljesak okupljenih.

Uz bogatu gastronomsku ponudu koju su posjetitelji mogli kušati besplatno, isto tako mogli su sudjelovati i u akciji besplatnog mjerenja krvnog tlaka i razine šećera u krvi u organizaciji Gradsko društvo Crvenog križa Slatina koji je ovu akciju proveo u sklopu svog projekta „Zajedno za zlatnu dob“.

Za glazbeni dio dnevnog programa pobrinuo se Tamburaški sastav Čokanj, dok je večernje druženje nastavljeno uz nastup Tamburaškog sastava BRACE iz Đakova, čime je još jedno Petrovo u Čađavici završilo u ozračju zajedništva, tradicije i slavonskog gostoprimstva.

(mf; Foto: Mihaela Feldi, Robert Turkalj)

 

Možda će vas zanimati i ...

Back to top button