DOGAĐANJANASLOVNICASPORT

Nova pobjeda zlatne Santijeve – odlični i ostali Slatinčani

Brojni Slatinčani trčali su jučer osječkim ulicama na jednoj od najpopularnijih utrka u ovom dijelu regije, na osječkom Ferivi polumaratonu.

Više od tisuću ljudi stiglo je u srce Slavonije kako bi bili sudionici na jednoj od utrka Ferivija.

Najveći posao od svih Slatinčana u Osijeku je napravila Doroteja Santi pobijedivši na utrci za građanstvo na 5 kilometara imena ”Jel trčiš, lega?”. Neponovljiva predstavnica Atletskog kluba Slatina prva je u konkurenciji 177 djevojki protrčala ciljem u vremenu 19 minuta i 45 sekundi trčeći u prosjeku kilometar utrke za 3 minute i 57 sekundi. Osim sveukupne pobjede Doroteja se okitila još jednim zlatom jer je naravno bila najbrža i u svojoj dobnoj kategoriji seniorki od 20 do 34. godine starosti.

U toj istoj utrci njena je trenerica Tomislava Medvedović (26:08)  bila 25. no i druga najbrža u kategoriji veteranki 2 (od 45 do 54 godine starosti) pa je i ona zaslužila medalju. Odmah iza nje u cilj je utrčala Andrea Bistrović (26:15) iz Nove Bukovice, a ona je pak zamalo ostala bez medalje u kategoriji veteranki 1 (do 45 godina) plasiravši se na 4. mjesto. Anita Pipić (30:09) bila je pak 79.

Što se tiče konkurencije muškaraca tu su najmlađi predstavnici AK Slatina također odradili posao za pamćenje. Sveukupni pobjednik te utrke na 5 km. bio je mladi Brođanin Filip Orkić (16:00) inače po godinama mlađi junior, a upravo iza njega u toj kategoriji od 2. do 4. mjesta poslagali su se Slatinčani, Domagoj Drokan (17:49), Karlo Drokan (19:47) i Fran Jaković (21:04). Domagoj je u sveukupnom poretku zauzeo 8., Karlo 16., a Fran 26. mjesto. Odličan je bio i nešto stariji Noa Jaković (19:46) koji se u plasmanu ugurao između Domagoja i Karla na 16. mjesto. Pravilo da prednost u prvim redovima startne linije imaju članovi klubova uzelo je podosta sekundi, a time i sigurno puno bolji plasman od vrlo dobrog 20. mjesta, sjajnom sve boljem i boljem članu Motiva Davoru Čičeku (20:18). Priča o vinu, godinama i kvaliteti može se upotrijebiti na rezultatima Steve Vurdelje (25:55). Iako više uživa u duljim dionicama Stevo se ovog puta odlučio na eksplozivniju varijantu utrke i nije pogriješio. U ukupnom poretku bio je 85. no u kategoriji veteran 2 (+ 65 godina) okitio se srebrnom medaljom za drugo mjesto.

I na junačkoj distanci polumaratona (21, 1 km) Slatinčani su bili i više nego vrlo dobri. Sve je više rekreativaca iz Slatine pronašlo svoj omiljeni hobi u trčanju dugih dionica.  S obzirom na njihove nimalo lake treninge i pripreme to je davno preraslo klasičnu rekreaciju i njihova vremena postaju iz natjecanja u natjecanje sve konkurentnija.

Darko Dolovski (1:26:47) ipak ne spada u tu kategoriju početnika s obzirom na njegovo dugogodišnje i više nego uspješno bavljenje tim sportom. Dolovski je u konačnom poretku polumaratona bio 69. u konkurenciji sveukupno 573. atletičara. Predvodnik Šapica Miša Nicinger (1:46:32) s kamerom u ruci bio je 221., no i 6. u kategoriji M 60. Dobru utrku u Osijeku imao je i član Motiva uvijek krajnje borbeni Igor Pipić (1:49:46). Najpoznatiji slatinski ultramaratonac Goran Draksler (1:52:35) kao član Glasnika istine bio je 278. Član Motiva Marjan Ostrogonac  (2:11:40) uspio je završiti polumaraton kao 455.

U konkurenciji polumaratonki svoje je najbolje vrijeme (5 minuta i 34 sekunde po kilometru) 52. mjestom nagradila članica Motiva Maja Šantić (1:57:34). Još je jedna Motivka popravila svoj najbolji rezultat. Radi se o Lareti Žubrinić (2:02:18) na koncu sveukupno 104. Veliki napredak pokazala je u Osijeku i Marinela Janković (2:11:54)  kojoj je to bio prvi istrčani polumaraton u životu. Ona se na koncu plasirala na 127. mjesto dok je četvrta u ekipi Motiva Iva Šantić (2:15:08) također bila solidna 140.

Treba li uopće spominjati da su prva mjesta u Osijeku uzeli Kenijci. Bernard Kipkorir trčao je do zlata u prosjeku po kilometru 3 minute i 16 sekundi (!), a kod žena tek mrvicu ”sporija” s prosjekom 3:39 bila je Ruth Nundu Mbatha.