DOGAĐANJANASLOVNICAUDRUGE

Kako se gospodari lovištem zna Lovačka udruga Jelen Noskovci i njenih 45 lovaca

Jučer, 13. srpnja, lovci Lovačke udruge Jelen Noskovci sastali su se u svom lovačkom domu u Starinu (općina Čađavica).
 
Povod okupljanja noskovačkih lovaca bio je fotografiranje i razrada materijala za knjigu koja će biti pripremljena za 100. obljetnicu Hrvatskog lovačkog saveza. Naime, Hrvatski lovački savez će u knjigu uvrstiti sve lovačke udruge iz republike Hrvatske, a svakoj će udruzi biti namijenjena po jedna stranica knjige.
 
Nakon fotografiranja, predsjednik LU Jelen Noskovci Ivica Fotez je u prostorijama lovačkog doma članovima predstavio kronologiju udruge, od njenog osnivanja do danas, te članovima dao prijedlog za dopunu materijala koji će ući u knjigu. 
 
Lovačka udruga Jelen Noskovci 
 
”26. 9. 1995. godine, Županijska skupština donosi odluku o ustanovljenju zajedničkog otvorenog lovišta broj 14 Gornje Predrijevo, a 15. 4. 1997. godine VPŽ kao davatelj zakupa i Franc Fišer kao lovozakupnik zaključili su ugovor o zakupu lovišta.
 
Temeljem ugovora o podzakupa lovišta 18. 4. 1997. godine pravo lova u lovištu 14 Gornje Predrijevo’ ostvarila je Lovačka udruga Kuna Slatina, s predsjednikom Zlatkom Grundlerom.
 
Skupština Virovitičko-podravske županije 31. ožujka 2006. godine donosi odluku o ustanovljenju zajedničkog lovišta X/114 Gornje Predrijevo.
 
Površina zajedničkog otvorenog lovišta broj 114 Gornje Predrijevo je bila 4817 hektara, ustanovljeno uključivanjem površina bivših lovišta kojima je gospodarila Lovačka udruga Drava Gornje Predrijevo i Lovačka udruga Zec Bakić. Površinom oko 700-800 hektara je gospodarila Lovačka udruga Zec Bakić, a ostalom Lovačka udruga Drava Gornje Predrijevo. Odlukom Županijske skupštine površina lovišta 114 Gornje Predrijevo je na štetu Lovačke udruge Jelen Noskovci smanjeno na 3861 hektar osnivanjem lovišta X/114 Gornje Predrijevo.
 
14. travnja 2006. godine župan Zvonimir Šimić (davatelj lovozakupa) i Lovačka udruga Jelen Noskovci, zastupana po predsjedniku Miši Grundleru (lovozakupnik), sklapaju ugovor o zakupu prava lova u zajedničkom lovištu broj X/114 Gornje Predrijevo.
 
Lovačka udruga Jelen Noskovci osnovana je 13. 3. 2006. godine spajanjem Lovačke udruge Kuna Slatina, s predsjednikom Francom Fišerom, i Lovačke udruga Drava Gornje Predrijevo, s predsjednikom Ivanom Vidom. Novoizabrani predsjednik ‘nove’ udruge je bio Mišo Grundler, udruga je brojila 41 člana. Članovi su bili iz Lovačke udruge Kuna Slatina i Drava Gornje Predrijevo. Članovi Upravnog odbora su, uz predsjednika Mišu Grundlera bili Zlatko Grundler lovnik, Vinko Blašković tajnik, Ivica Fotez blagajnik, Marijan Brozović član, Antonio Repić član i Ivan Kostanjevac član. Voditelj LGO je bio Robertino Repić.
 
Lovačka udruga Drava Gornje Predrijevo je osnovana 1992. godine s prvim predsjednikom Mišom Grundlerom, kao sljednica Lovačke udruge Fazan Vraneševci koja je osnovana 1946. godine, a prvi predsjednik je bio Milan Lazić. 
 
Lovačka udruga Kuna Slatina je osnovana 1993. godine, prvi predsjednik je bio Mladen Grundler, kao lovačka udruga bez lovišta.
 
Od 2008. godine predsjednik Lovačke udruge Jelen Noskovci je Ivica Fotez. Aktualni Upravni odbor, uz predsjednika Ivicu Foteza, čine Zlatko Grundler u dužnosti lovnika, Nemanja Uglješić u dužnosti lovnika, Darko Veriga u dužnosti tajnika, Antonio Repić u dužnosti blagajnika, Dražen Šomođi i Silvijo Vida u dužnosti voditelja proizvodnje hrane za divljač. Voditelj LGO je Antun Rap. Trenutno lovačka udruga broji 45 članova.
 
Lovište je nizinskog tipa, panonskog okruženja, smješteno sjeveroistočno od grada Slatine, između lijeve i desne obale rijeke Drave uz državnu granicu s Republikom Mađarskom kao sjevernom granicom, te državnom cestom D 34 Zagreb – Donji Miholjac kao južnom granicom lovišta.
 
Veći je dio lovišta reljefno oblikovan utjecajem rijeke Drave. Lovište nema razvijenu konfiguraciju terena. Najniža točka u lovištu je 97 metara nadmorske visine, i to u depresiji koja je nastala promjenom korita rijeke Drave u blizini Predrijevačke bare. Najviša točka lovišta je na 114,5 metara nadmorske visine visine na Puškarevom brdu u središnjem dijelu lovišta. Cijelo lovište pripada slivu rijeke Drave, prošarano nizom starih rukavaca, potoka i kanala. 
 
Glavne vrste divljači su jelen obični, svinja divlja, srna obična, zec obični, fazan (gnjetlovi), divlja patka i divlja guska. Ostale vrste divljači su sve druge vrste divljači koje su stalne ili povremeno obitavaju ili prelaze preko lovišta.
 
Od 2008. godine članovi Lovačke udruge Jelen Noskovci započeli su aktivnijom izgradnjom novih i obnavljanjem starih lovno-gospodarskih i lovno-tehničkih objekata u lovištu. Također, izgrađene su i dvije nadstrešnice u lovištu za zborna mjesta i okrijepu nakon lova. Jedna se nalazi uz rijeku Dravu u Bobrovcu, a druga u južnom dijelu lovišta na ‘Gutmanovoj pruzi’.
 
2009. godine započela je izgradnja lovačkog doma adaptacijom stare Osnovne škole u Starinu.
 
23. 11. 2011. godine otvoren je lovački dom. Uz lovački dom izgrađene su i gospodarske zgrade, spremište za poljoprivredne strojeve, kao i natkriveni prostor za otkoživanje divljači. 
 
Članovi ove lovačke udruge redovito sudjeluju u obilježavanju Dana općine Čađavice, poljoprivrednom sajmu AgoArca u Slatini, međunarodnom poljoprivrednom sajmu Viroexpo, kao i na natjecanjima u spremanju lovačkog paprikaša sa izvrsnim rezultatima osvajanjem i prvih mjesta. Također, sudjeluju u natjecanjima lovnog streljaštva.
 
Lovačka udruga Jelen Noskovci dobitnik je plaketa, priznanja i zahvalnica svih razina, Hrvatskog lovačkog saveza, Virovitičko-podravske županije, općina, gradova, drugih lovačkih udruga, te ostalih društvenih organizacija.
 
Rezultati dobrog gospodarenja lovištem su trofej roga jelena običnog ocijenjenog sa 234 CIC točkice i trofej roga srnjaka sa 133 CIC točkice.”
 
tks(adf, LU Jelen Noskovci; Foto: D. Fišli)
 
 

Možda će vas zanimati i ...

Back to top button
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.