Emisija “Županijski mozaik”: Razvojni projekti i vizija budućnosti Virovitičko-podravske županije

U današnjoj emisiji Radio Slatine “Županijski mozaik” razgovarali smo sa županom Virovitičko-podravske županije, Igorom Androvićem. Osvrnuli smo se na svečanu sjednicu Županijske skupštine VPŽ, održanu povodom Dana županije u Kazalištu Virovitica kada je istaknuta bogata povijest ovoga kraja, ali i brojni projekti koji će obilježiti njegovu budućnost.
Župan Andrović, tijekom razgovora, se osvrnuo na najveća ulaganja u povijesti županije – više od 23 milijuna eura u zdravstvo te 53 milijuna eura u obrazovanje. Među najvažnijim zdravstvenim projektima izdvojeni su novi Palijativni centar i Zavod za hitnu medicinu, dok se u obrazovanju planiraju nove škole i sportske dvorane s ciljem prelaska na jednosmjensku nastavu.
-Trenutačno je u tijeku najveće ulaganje u zdravstvo u povijesti naše županije, vrijedno više od 23,6 milijuna eura. Nedavno je potpisan ugovor o izgradnji nove zgrade Zavoda za hitnu medicinu, vrijedne 5 milijuna eura, a novi palijativni centar Doma zdravlja vrijedan je više od 800 tisuća eura. U Općoj bolnici Virovitica provodi se energetska obnova četiri zgrade, ukupne vrijednosti 16 milijuna eura, sufinancirana sredstvima Europske unije. Kada govorimo o obrazovanju i ulaganju u budućnost s ciljem uvođenja jednosmjenske nastave i podizanja kvalitete školstva, pred nama su najveća ulaganja u obrazovni sustav vrijedna čak 53 milijuna eura. Slijedi nam rekonstrukcija i dogradnja škola i dvorana u Slatini, Pitomači, Orahovici i Suhopolju te priprema gradnje nove zgrade Gimnazije Petra Preradovića u Virovitici, ispričao je župan Andrović.
Razvoj poljoprivrede temelji se na projektu sustava navodnjavanja za 10.000 hektara zemljišta, a prometno povezivanje bit će dodatno unaprijeđeno brzom cestom prema mađarskoj granici,koja bi kako je planirano trebala biti završena do 2029.godine.
U emisiji je bilo riječi i o interesu investitora, demografskoj slici te mjerama za ostanak mladih u županiji. Poseban naglasak stavljen je na ljude kao najveće bogatstvo kraja, što potvrđuju i javna priznanja dodijeljena istaknutim pojedincima.
Dotaknuli smo se i ovogodišnje, izuzetno posjećene 3.Mrke trke, noćne utrke virovitičkim ulicama na kojoj je sudjelovalo više od 600 trkača, te smo najavili 12. ultramaraton „Kroz Virovitičko-podravsku županiju”, jedinstven u Hrvatskoj jer se trči preko cijelog područja županije.
Na kraju razgovora, župan Andrović poručio je da je vizija za idućih deset godina – moderna, razvijena i povezana županija u kojoj ljudi imaju kvalitetne uvjete za život i rad.
Reprizu emisije možete poslušati večeras u 18:15 sati.
(Tekst:Tea Kiš Slačanac/Foto:Elvis Marković)