DOGAĐANJANASLOVNICA

“Bitka za Vukovar” podsjetila na sve strahote rata, ali i neizmjernu hrabrost hrvatskih branitelja

Vukovarsko svjetlo mira

Sinoć je puna dvorana Pukog otvorenog učilišta imala priliku vidjeti scensko – glazbeni nastup “Bitka za Vukovar“. Ujedno je ovo događanje bilo i predstavljene dvije knjige o Domovinskom ratu – Damira Markuša Kutine “58-Kako smo branili Vukovar i Bogdanovce” te Damira Plavšića “Bitka za Vukovar – Ne plači, moj dobri anđele” koji su i osobno okupljenima govorili o svojim iskustvima tijekom obrane Vukovara. Organizator ovog događanja bila je Udruga dragovoljaca i veterana Domovinskog rata ogranak Slatina uz pokroviteljstvo Grada Slatine, Radio Slatine, Video “Alfe”, ICV-a i POU Slatina

Uz predstavljanje knjiga i glazbeno – scenskog djela ‘Bitka za Vukovar“ posjetitelji su u holu POU Slatina mogli pogledati i izložbu ratnih fotografija HOS-a. Autori su u sklopu nastupa čitali dijelove svoje knjige, što nikoga nije ostavilo ravnodušnim. Objasnili su nam koji je bio cilj pisanja tih djela te što za njih ona znače.

– Moja knjiga ima naslov “58-Kako smo branili Vukovar i Bogdanovce” jer je upravo nas bilo 58 dragovoljaca HOS-a. Od nas 58, 25 ih je poginulo u borbama ili su ubijeni na Ovčari. Hrvatski branitelji i danas umiru rano, ovo djelo je spomen na sve moje prijatelje branitelje jer da njih nije bilo, ne bi bilo ni naše domovine. Trebamo ih slaviti te se i dalje boriti u miru. – rekao nam je Damir Markuš, autor knjige “58-Kako smo branili Vukovar i Bogdanovce”.

– U svojoj knjizi kroz deset kratkih priča opisuje akcije obrane grada Vukovara. Opisujem presijecanje komunikacije sa Borovom te kako je bilo preživjeti logore u kojima sam bio. Uključio sam i stranicu ratnog dnevnika svog pokojnog oca čime i završavam svoju knjigu. S obzirom da se u zadnje vrijeme počela omalovažavati uloga branitelja, a Domovinski rat stavljati pod tepih – htjeli smo napisati knjige i režirati ovu predstavu s kojom obilazimo gradove u Hrvatskoj i svijetu. Ovime dajemo sat povijesti svim gledateljima. Poruka je da naša djeca i mladi moraju saznati našu noviju hrvatsku povijest, da se ona nikada ne smije zaboraviti, a ujedno s ovim projektom vršimo promociju i Hrvatske po cijelome svijetu, a isto tako hrvatske kulturne i narodne baštine. – dodao je Damir Plavšić, autor knjige ‘Bitka za Vukovar – Ne plači, moj dobri anđele’.

Osim autora okupljenima su se kratko obratili Ivan Selenić u ime organizatora UDVDR-a Ogranak Slatina i gradonačelnik Denis Ostrošić koji je sa svojim zamjenicima Sanjom Mrzljak Jovanić i Bojanom Plantakom prisustvovao ovom događanju. Predstavi su također prisustvovali, uz brojne članove udruga proisteklih iz Domovinskog rata, građane Slatine i stanovnike okolnih mjesta, virovitičko-podravski župan Igor Andrović sa zamjenicima Darkom Žužakom i Marijom Klementom, pomoćnik ministra hrvatskih branitelja Nenad Križić, pročelnica ureda Državne uprave Virovitičko-podravske županije Sanja Bošnjak, predsjednik Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata VPŽ Josip Nemec, predsjednik Zajednice udruga i članova HVIDR-a VPŽ i predsjednik Odbora za hrvatske branitelje VPŽ Mato Bubaš, predsjednik Udruge HVIDR-a Slatina i predsjednik Odbora za hrvatske branitelje grada Slatine Ilija Niklić, ratni zapovjednik 136. slatinske brigade Josip Černi, slatinski župnici vlč. Dragan Hrgić i vlč. Nikola Jušić, načelnici općina s područja Virovitičko-podravske županije i mnogi drugi.

Scensko – glazbeni nastup izvodili su učenici Osnovne škole Eugena Kumičića Slatina pod vodstvom Mire Brezovčan koji su okupljenima dočarali trenutak prelaska iz vremena mira, sigurnosti i radosti u ratno vrijeme prepuno straha i panike i članovi KUD-a Mikleuš u narodnim nošnjama uz pratnju svoje tamburaške sekcije. U ovoj predstavi na specifičan način autori su pokazali nedavnu Hrvatsku povijest te uz čitanje svojih djela kombinirali hrvatsku povijesnu baštinu te pokušali uspostaviti emotivni odnos sa svima koji su predstavu gledali ili u njoj sudjelovali.

Posebno efektan trenutak bilo je početak nastupa i ulazak „Vukovarskog svijetla mira“ koje se na simboličan način, prenošenjem sa svijeće na svijeću proširilo cijelom dvoranom POU Slatina i tako prezentiralo jedinstvo Hrvatskog naroda posebno izraženo upravo tijekom Domovinskog rata. Predstava je završila tako da su gledatelji i izvođači, zagrljeni, svi zajedno otpjevali domoljubnu pjesmu “Lijepa li si“. Program ovog događanja koje je emotivno dodirnulo sve prisutne vodila je Helena Hegediš. (mk / Foto: Marijo Kokorić i Robert Turkalj)


Možda će vas zanimati i ...

Back to top button